ŁASTIWOCZKA | ЛАСТІВОЧКА

ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ŁASTIWOCZKA”

Łastiwoczka powstała w 2000 roku w Przemkowie. Jest ciągle rozwijającym i nieustannie zmieniającym się dziecięco-młodzieżowym zespołem łemkowskim. Początkowo grupa zaledwie kilku osób prowadzona przez Małgorzatę Herbut z pomocą Adama Boczniewicza i nosiła roboczą nazwę „Krużok”. Mimo skromnych początków grupa się rozrastała z dnia na dzień. Członkowie zespołu uczyli się tylko śpiewu w przemkowskim schronisku młodzieżowym.
Zespół zadebiutował koncertem w cerkwii prawosławnej w Przemkowie na zaproszenie ks. Ihora Popowicza. Zespół wystąpił wtedy z repertuarem kolęd łemkowskich.
Obecnie zespół liczy 42 członków i ciągle przybywa nowych, głównie uczniów okolicznych szkół (podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich). Łastiwoczka śpiewa łemkowski folklor w oparciu o oryginalne teksty i melodie przekazywane przez starsze pokolenia. Stroje w większości to również oryginalne łemkowskie gorsety, wyszywane bluzki i zapaski. Pozostałe elementy stroju uszyte są według starych wzorów naśladujących tradycje łemkowskie. Najważniejszym zadaniem zespołu jest kultywowanie і rozpowszechnianie dawnych pieśni, zwyczajów i obyczajów łemkowskich.

Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca “Łastiwoczka” działa przy wsparciu MSWiA, UMiG Przemków oraz Starostwu Powiatu Polkowickiego

Więcej na: www.lastiwoczka.pl