Wygraj wstęp na Watrę w Michałowie weź udział w konkursie wiedzy.
LISTA PYTAŃ
1. Podaj nazwę organizatora konkursu. (użyj nazwy dwuczłonowej) ?
2. Podaj rok założenia Stowarzyszenia Łemków ?
3. Podaj imię i nazwisko pierwszego przewodniczącego (prezesa) Stowarzyszenia Łemków ?
4. Siedzibą naczelnych władz Stowarzyszenia jest miasto ?
5. Członkowie Stowarzyszenia Łemków dzielą się na „zwyczajnych” oraz : ?
6. Ile lat aktualnie trwa kadencja Zarządu Głównego Stowarzyszenia Łemków ?
7. podaj imię i nazwisko 2 zastępcy przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Łemków wybranego na V Kongresie w Legnicy w 14.04.2007r
8. podaj imię i nazwisko sekretarza Zarządu Głównego Stowarzyszenia Łemków wybranego na V Kongresie w Legnicy w 14.04.2007r
9. Podaj pełny numer konta bankowego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Łemków, zapisany w formacie NRB. Zapisz nr bez odstępów czy kresek.
10. W którym roku w Warszawie powołano Koło Stowarzyszenia Łemków.
11. Kto był pierwszym prezesem Koła Stowarzyszenia Łemków w Warszawie
12. W jakiej miejscowości 23 maja 2009 r odbyły się obchody 20-lecia powstania Stowarzyszenia Łemków
13. Podaj nazwę czasopisma wydawanego przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Łemków
14. Podaj rok wydania pierwszego numeru czasopisma „Besida”
15. Podaj imię i nazwisko obecnego redaktora czasopisma „Besida”
16. Podaj cenę jednego egzemplarza czasopisma „Besida”, która obowiązywała w roku 2009.
17. Podaj pseudonim artystyczny znanego działacza i poety Piotra Trochanowskiego. Nazwę zapisz używając czcionki łacińskiej oraz cyrylicy.
18. Podaj imię i nazwisko autora dramatu „Odcięte korzenie”
19. W którym roku odbyła się prapremiera dramatu „Odcięte korzenie” .
20. Kto był twórcą i pomysłodawcą oficjalnego emblematu Stowarzyszenia Łemków
21. Podaj jak nazywa się po łemkowsku „ziemniak” . Odpowiedź zapisz używając czcionki łacińskiej oraz cyrylicy
22. Święty kościoła prawosławnego, męczennik Urodził się w Żdyni w powiecie gorlickim. Żył w Latach 1886-1914 . Podaj Imię i Nazwisko oraz nazwę miesiąca w którym został rozstrzelany bez wyroku sądu ?
23. Znany i lubiany poeta. Autor najpiękniejszej w łemkowskiej literaturze sztuki scenicznej „Wertep w Karpatach” opublikowanej w 1935 r. Podaj imię i nazwisko oraz rok urodzenia.
24. Malarz prymitywista, samouk. Urodził się w Krynicy. Podaj prawdziwe imię i nazwisko tego artysty oraz jego dwuczłonowy pseudonim artystyczny
25. Malarz, grafik, twórca filmowy. Podaj nazwę miasta w którym się urodził oraz prawdziwe imię i nazwisko tego artysty oraz jego dwuczłonowy pseudonim artystyczny.
26. Architekt. Urodził się w Warszawie, pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej, projektant kościołów i osiedli mieszkaniowych, współprojektant warszawskiego metra. Autor licznych publikacji i patentów. Członek Stowarzyszenia Łemków. Podaj jego imię i nazwisko oraz rok śmierci.
27. Nauczycielka, autorka programów i podręczników do języka łemkowskiego. Urodziła się w 1942 r.
28. Działacz społeczny, poeta. Urodził się w 1947 w Parchowie (byłe woj. legnickie). Podaj imię i nazwisko
29. Działaczka społeczna, poetka, pracownik naukowy UJ. Urodziła się w Udaninie k/Środy Śl. Podaj imię i nazwisko tej działaczki.
30. Łemkowie nosili trzy rodzaje spodni. Podaj nazwę tych które były szyte z samodziałowego płótna i miały charakter bielizny. Zapisz używając czcionki łacińskiej oraz cyrylicy.
31. Ubiór. Wierzchna letnia kamizelka bez rękawów i kołnierza, wykonana początkowo z białego a później sinego lub jasnoniebieskiego sukna. Z tyłu miała trzy rozcięcia, a z przodu była zdobiona dwoma rzędami błyszczących guzików i czerwoną wełnianą tasiemką. Zapisz używając czcionki łacińskiej oraz cyrylicy.
32. Kurtka z białego lub brązowego samodziałowego sukna sięgająca do polowy uda. Krój miała prosty, w którym stan i górna część rękawów była wykrojona z jednego kawałka sukna. Miała niski, leżący pojedynczy kołnierz. Zarówno białe i ciemne kurtki miały brzegi obszyte czarnym wełnianym sznurkiem. Zapisz używając czcionki łacińskiej oraz cyrylicy.
33. Był to płaszcz stanowiący odzienie zimowe narzucane na hunie. Z samodziałowego brązowego sukna sięgającego do połowy łydek, zarzucany na ramiona, zaś jego luźno spuszczone rękawy pełniły funkcję kieszeni. Przód rozcinano w kształcie litery T, rozchylano na zewnątrz i przyszywano do nich czworokątny brązowy kołnierz. Spadał do połowy pleców i był zdobiony trzema białymi pasami i białymi lub ciemnymi sznurkami („torokami”).Zapisz używając czcionki łacińskiej oraz cyrylicy.
34. Spódnica, silnie marszczona w pasie lub plisowana, długa do połowy łydki, szyto z płótna samodziałowego: granatowego w biały rzucik, perkali, tybetów w rzucik lub drobne kwiaty, o tłach ciemnych. Do spódnicy noszono zapaskę, najchętniej białą, zdobioną kupnymi kolorowymi koronkami i haftem. Zapisz używając czcionki łacińskiej oraz cyrylicy.
35. Jak nazwano brutalną deportację Łemków na Polskie tzw. Ziemie Odzyskane oraz rok przeprowadzenia tej operacji. Zapisz używając czcionki łacińskiej oraz cyrylicy.
36. Planując likwidację ludności łemkowskiej, w którym roku dokonano pierwszego etapu przesiedlenia Łemków na Ukrainę
37. Od którego roku na Akademii Pedagogicznej w Krakowie można było studiować filologię rosyjską ze specjalizacją języka rusińsko-łemkowskiego
38. W którym roku na Łemkowszczyźnie zachodniej i środkowej, gdzie całkowicie dominowały orientacje staroruska i rusofilska ogłoszono we Florynce powstanie Ruskiej Republiki Narodowej
39. Łemkowie są wyznawcami chrześcijaństwa wschodniego. Kręte drogi sprawiły, że jesteśmy obecnie podzieleni na prawosławnych i grekokatolików. W którym wieku Łemkowie przyjęli chrzest od świętych Cyryla i Metodego. Podaj zapis w formie cyfry alfabetu arabskiego.
40. Od Jakiego słowa wzięli swoją nazwę Łemkowie oraz według jakiego kalendarza Łemkowie, wyznawcy prawosławia obchodzą swoje święta.
ORAZ odpowiedz na pytania związane z RODO i identyfikacyjne
41. Czy wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych i kontaktowych ? – napisz „TAK Wyrażam zgodę na przetwarzanie ” jeśli chcesz wziąć udział w konkursie lub „NIE nie zgadzam się na przetwarzanie” się jeśli nie chcesz otrzymać zaproszenia na Łemkowską Watrze w Michałowie i udział w drugim etapie.
42. Czy wyrażasz zgodę na udział w drugim etapie konkursu w trakcie trwania Łemkowskiej Watry w Michałowie w dniu 12.09.2020r ? – napisz „TAK Wyrażam zgodę na udział w drugim etapie konkursu” jeśli chcesz wziąć udział w konkursie lub „NIE nie zgadzam się na udział w drugim etapie konkursu” się jeśli nie chcesz otrzymać zaproszenia na Łemkowską Watrze w Michałowie i udział w drugim etapie.
43. Podaj swoje Imię i Nazwisko :
44. Podaj swój wiek :
45. Podaj swój adres internetowy email :
46. Podaj swój numer telefonu :
Odpowiedzi na wszystkie 46 pytań wyślij na konkursowy adres email : KonkursWatra2020@stowarzyszenielemkow.pl do 9 września 2020r w następującej formie
TEMAT WIADOMOŚCI : Konkurs Wiedzy Watra 2020 – ( Imię i nazwisko uczestnika konkursu)
Pytanie 1 – Odpowiedź : …………
Pytanie 2 – Odpowiedź : …………
Pytanie 3 – Odpowiedź : …………
…
…
…
Pytanie 41 – Odpowiedź : TAK Wyrażam zgodę na przetwarzanie
Pytanie 42 – Odpowiedź : TAK Wyrażam zgodę na udział w drugim etapie konkursu
Pytanie 43 – Odpowiedź : …………
Pytanie 44 – Odpowiedź : …………
Pytanie 45 – Odpowiedź : …………
Pytanie 46 – Odpowiedź : …………
AKCEPTUJĘ WARUNKI KONKURSU i WYRAŻAM ZGODĘ NA PREZENTOWANIE MOJEGO IMIENIA I NAZWISKA ORAZ WIZERUNKU W TRAKCIE JEGO TRWANIA
UWAGA !!! email dedykowany do konkursu nie służy do zadawania pytań na temat Watry, jej organizacji ani innych spraw dotyczących Stowarzyszenia Łemków. Wiadomości w których nie będzie tylko odpowiedzi związanych z konkursem nie będą weryfikowane i nie będą udzielane żadne odpowiedzi. Ten email zostanie automatycznie wyłączony 12-09-2020r.
1 Odpowiedź